Kestane Balının
Zararları

Bu yazıyı paylaş
        


Kestane Balının bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat herşeyde olduğu gibi aşırı tüketim kişinin bünye yapısına göre farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu reaksiyonların en başında baş dönmesi ile başlayıp mide bulantısı ve halsizlik ile belirti gösterir. Bunun en büyük sebebi ya DELİ BAL yemekten yada Kestane Balının aşırı tüketimden kaynaklanan tansiyon düşüklüğü sebebiyet vermektedir.

Kestane Balı'nın en iyi tüketim şekli günde 2 tatlı kaşığı olarak tüketmektir. Aynı zamanda Tarçın ile beraber tüketmenin çok büyük faydaları vardır.

 

DELİ BAL; Türkiye'de Karadeniz bölgesinde bin 800 metre yükseklikteki ormanlık alanlarda yetişen, literatürdeki adı "rhododendron pontica" olan ve halk arasında "dağ gülü" olarak bilinen bitkinin pembe renkli çiçeklerinin arılar tarafından toplanan nektarın kovana yerleştirmesi ile olmaktadır. Halk arasında da bilindiği üzere çok güçlü olan bu bal kişiden kişiye farklı etki göstermesine rağmen genelde 1-2 çağ kaşığından fazla yendiği takdirde BAL TUTMASI denilen hadise gerçekleşmektedir ve eğer hastaneye görürülmediği takdirdeüzücü sonuçlara yol açabilmektedir. Deli balın zehirliliği çok eski çağlardan beri bilinmektedir. Atinalı Ksenofon, ‘Anabasis’ isimli eserinde, M.Ö. 400 yıllarında bu bölgeden geçen Grek ordusundaki askerlerin bu baldan zehirlendiğini anlatmaktadır. Orman gülü türlerinin, dolayısıyla deli balın zehirliliği, taşıdığı grayanotoksinlerden kaynaklanmaktadır.

Zehirlenme belirtileri balı yedikten 30 dakika ile 2 saat sonra mide bulantısı, kusma, şiddetli hipotansiyon ve kalp ritminin 60’dan aşağıya düşmesi ve beyne yeterli kan gitmemesine bağlı olarak hastanın bayılması şeklinde görülür. Deli bala bağlı zehirlenme, terleme, sersemlik, çift ve bulanık görme, tükürük bezlerinin fazla çalışması durumudur. Hastalarda kalpte hiçbir elektriksel aktivitenin görülmemesi gibi durum da görülebilir. Uygun destek ve tedavi genellikle başarılı sonuç verir. Bal zehirlenmesinde alınan balın miktarı ile ilişkili olarak hafif semptomlardan hayatı tehdit eden ciddi semptomlara kadar geniş bir semptomlar zinciri görülebilir. Tedavi semptomlara göre yönlendirilir. Bu nedenle aslında bu zehirlenmenin tedavisi de iyi bir hasta hikayesinin alınmasına bağlıdır.

1 yaşından küçük ve polen alerjisi olan yetişkinlerinde bal tüketmemeleri gerekmektedir.

Beykoz Akbaba Köyü Kestane Balımız DELİ BAL değildir...