Kestane Balının
Kullanımı

Bu yazıyı paylaş
        


Aç karnına yalnızca bal yemek mide asidinin fazlalaşmasına sebebiyet vereceği için, kahvaltı ile birlikte ve günün geri kalanında aç olmamak kaydıyla her zaman bal yenebilir. Bulunduğumuz mevsime veya sağlık durumumuza göre bal tüketimini arttırabilir veya azaltabiliriz. Ama doktor tarafından yasaklanmamışsa ve bala karşı bir alerjinizde bulunmuyorsa günlük olarak en az üç yemek kaşığı kadar bal tüketmek gerekir. Şeker hastalığı bulunan, 1 yaşından küçük çocuklar ve polen'e alerjisi olanlar hariç herkes bal yemelidir.

Dilerseniz ekmeğinizi banarak, dilerseniz ekmeğinize sürerek, hatta birazda kaymak sürerek veya sade olarak kahvaltınızda dilediğiniz gibi bal yiyebilirsiniz. Eğer soğuk algınlığı veya boğaz enfeksiyonunuz varsa gün içinde de özellikle Kestane Balı kullanmanız hastalığınız hafifletmekte, daha hızlı bir iyileşim süreci sağlamaktadır. Akşam yatmadan önce çocuklarımıza da ballı süt vererek daha rahat uyumalarını ve diş çürümelerinin önüne geçememizi sağlar.

Yine gün içinde içtiğimiz bitki çayları, siyah çay veya süt gibi içeçeklerimizi tatlandırmak için çiçek balı kullanabiliriz. Bu sayede şekerin zararlarından da kurtulmuş oluruz.

Kestane Balı yerken özellikle dikkat edilmesi gereken konu, kestane balını yedikten sonra hemen arkasından çay içilmemesidir. Aksi takdirde bal kana hızla karışarak baş dönmesine sebebiyet verebilir.

Kestane Balının Tarçın ile kullanımı için Kestane Balının Faydaları sayfamızı ziyaret ediniz.

Çörek Otu Ve Bal Karışımı Faydaları

Çörek otu ve bal karışımının vücuda kuvvet verici, iştah açıcı, idrar sökütücü ve süt arttırıcı etkileri vardır. Çörek otu ve bal karışımı mide yanmalarını giderir. Çörek otu ve bal karışımı alerjik durumlarda faydalıdır. Gözleri güneşe ve güçlü ışınlara karşı koruyarak katarakt oluşumunu engeller. Akciğer ve karaciğeri rahatlatmada etkilidir. Ağrılarda,sancılarda, soğuk algınlıklarında, kronik bronşit ve üst solunum yolları, nefes darlığı,astımve öksürüğe faydalıdır. Zeka geriliği ve sarada faydalıdır. Kanın temizlenmesinde ve işeme zorluğunun giderilmesinde faydalıdır.

Çörek Otu Bal Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Çörek otu faydaları saymakla bitmez. Çörek otu değişik şekillerde kullanılabilir. Çörek otu kullanım şekillleri içinden birisi de çörek otunu bal ile karıştırmaktır. Çörek otu ve bal karışımı için en önemli şey, çörek otunun öğütülmesi işlemidir. Çörek otunu öğütmek için kahve makinası kullanılabilir. Havanda öğütülmesi, yani döverek ezmek isterseniz, dikkat etmeniz gereklidir. Kesinlikle öğütülmüş çörekotu almayın. Kendiniz öğütmeniz daha uygundur. Kendiniz öğütün ama havanda döverek değil de kahve çekme makinesi veya ufak öğütme makinelerinde çekerek öğütün. Eğer havanda da dövecek iseniz çok olmalısınız. Çünkü Çörek otunun muhteviyatında bulunan uçucu yağlar ve diğer kıymetli bileşimler eğer öğütme işlemi uzun sürer ve bekleme söz konusu olur ise niteliğini yitirebiliyor. Bunun için öğütme işlemini çok çok hızlı yapıp öğütülmüş çörekotunu bir an evvel süzme bal ile karıştırmaya özen göstermelisiniz.

Çörek otu bal karışımı nasıl yapılır?

1 kg bal ile 200gr. Çörek otu öğütülüp karıştırılır. Elde edilen bal - çörek otu karışımı bir kaba konulur, üstü tülbentle örtülür. Üç gün üç gece ay ve yıldızları görecek şekilde bekletilir. Sonra bu macundan 3 çay veya 1 tatlı kaşığı günde 3 kere aç karnına yenir.